Pasagjerët që festuan 2 herë Vitin e Ri, avioni niset në 2023, ulet në 2022-shin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

A është udhëtimi në kohë i mundur? Pyetja vazhdon të kërkojë përgjigje sa i takon aplikimit praktik të teorive të fizikës. Sidoqoftë, një avion i “United Airlines” bëri diçka të ngjashme, edhe pse nuk ishte ekzaktësisht një udhëtim në kohë.

Avioni u nis nga kryeqyteti i Koresë së Jugut, Seuli, në 2023-shin dhe udhëtoi përmes kohës duke u ulur në Shtetet e Bashkuara në 2022-shin. Pasagjerët e avionit teknikisht udhëtuan një ditë në të kaluarën për shkak të lëvizjes së tyre në zonat kohore.

Ata hipën në bord 29 minuta nga hyrja e 1 janarit 2023 në aeroportin ndërkombëtar “Incheon”, por avioni u ul në San Fransisko në orën 17 e 1 minutë të së shtunës, më 31 dhjetor 2022.

- Advertisement -

Avioni hyri në një zonë që është më pak se 23 orë përpara zonës kryesore duke u nisur nga Azia për në Amerikë, zonë e cila rritet teksa mjeti fluturues vazhdon udhëtimin e tij. Ai ishte ende në 2023-shin në orën 14 e 43 të ditës së shtunë, me orën braziliane, pasi kishte qëndruar në ajër për dy orë e 13 minuta.

Më pas Boeing-u kaloi të ashtuquajturën “vija e datës”, që është 180 gradë nga meridiani i Grinuiçit dhe pasagjerët u transportuan sërish në 2022-shin. Fluturimi zgjati 9 orë dhe 46 minuta në total.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...

Arrihet marrëveshja, Hamasi pranon zgjatjen e armëpushimit në Gaza

Vetëm pak minuta para përfundimit të armëpushimit, Hamasi ka rënë dakord ta zgjasë atë, pak çaste pas një deklarate ku edhe Izraeli ishte dakord...

TË FUNDIT

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...

Arrihet marrëveshja, Hamasi pranon zgjatjen e armëpushimit në Gaza

Vetëm pak minuta para përfundimit të armëpushimit, Hamasi ka rënë dakord ta zgjasë atë, pak çaste pas një deklarate ku edhe Izraeli ishte dakord...

Vrasja në Prishtinë/ Pacolli: Lajm i tmerrshëm tragjedia në familjen e Naim Murselit

Kryetari i Aleanca Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka reaguar pas në lidhje me rastin e plaçkitjes në Prishtinë, ku mbeti e vrarë një...

Tronditet Kosova! Dy vrasje brenda natës në Prishtinë, detaje

Mbrëmjen e të mërkurës Kosova është tronditur nga ngjarjet kriminale. Pas vrasjes së Liridona Murseli, gruas së Naim Murselit, këshilltarit të ish-presidentit Behgjet Pacolli,...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×