Pasioni për punën i 82-vjeçarit, këpucari më i vjetër në qarkun e Gjirokastrës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej 68 vitesh Petrit Koçollari i ka gjithnjë duart me mastiç. Kjo për shkak se profesioni i tij prej afro 7 dekadash është ai i këpucarit.

Edhe pse në moshë të thyer, ai e dashuron profesionin e tij, dhe e bën me të njëjtin pasion si atëherë kur e nisi. Zanatin e nisin kur ishte vetëm 14 vjeç, i shtyrë edhe nga i vëllai. Në punishten e tij, Petriti na njeh me historinë e jetës.

“Unë kam shumë vite, që në moshën 14 vjeç kam hyrë në punë, aty kam mësuar me ca zanatçinj. Isha i kujdesshëm në zanat dhe e mora, pastaj shkova ushtar, pastaj erdha u ktheva prapë në Fabrikën e Këpucëve. Isha lart në speciale në Pazar, punoja këpucë me porosi. Andej pastaj dola në pension”, tregon i moshuari.

- Advertisement -

Kënaqësia e tij është mirënjohja që kanë banorët e qytetit ndaj punës së tij.

“Shumë i kënaqur dhe klientët që më kanë ardhur kanë ngelur shumë të kënaqur, shumë të kënaqur”, shprehet 82-vjeçari.

Me gjithë vitet e shumta të punës dhe lodhjen, sërish ai nuk është shkëputur asnjëherë nga ky zanat.

Mosha e thyer e bën të që mos ketë të njëjtin rendiment në punë, por për Petritin, kjo punë është vetë qetësia.

“Jo, nuk e kam ndërruar zanatin. Shokët e mi e kanë ndërruar, por unë nuk e kam ndërruar, vajta tërë, këto vite, 50 vjet që nuk e kam ndërruar këtë zanat se më pëlqen. Edhe tani që jam 82 vjeç edhe tani punoj, punoj nga një çikë kështu, kaloj kohën”, tregon këpucari.

I apasionuar pas punës që ushtron, Petriti ka një thirrje për të rinjtë, edhe pse shton se kjo punë nuk të pasuron, por të sjell të ardhura.

“Ta vazhdojnë këtë zanat se ky zanat është shumë i mirë, ta vazhdojnë”, apelon ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

TË FUNDIT

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×