Pasojat e hakmarrjes ruse, çmimi i grurit u rrit pasi Kremlini refuzoi marrëveshjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet e grurit dhe misrit u rritën globalisht pasi Rusia njoftoi gjatë fundjavës se nuk mund të “garantonte më sigurinë” e anijeve civile të ngarkesave në Detin e Zi dhe do të tërhiqej nga një marrëveshje që krijonte një korridor detar humanitar atje.

Ekspertët janë të shqetësuar se prishja e kontratës mund të çojë në probleme të ardhshme dhe më pas një rritje edhe më të madhe të çmimeve.

Sipas informacioneve të fundit nga Kombet e Bashkuara, tre anije të ngarkuara me grurë janë larguar nga portet e Ukrainës që kur Rusia pezulloi pjesëmarrjen e saj në Iniciativën për Drithërat e Detit të Zi.

- Advertisement -

Në deklaratën e Qendrës Koordinuese për Iniciativën e Drithërave thuhet se anijet u larguan nga porti pas një marrëveshjeje të përbashkët ndërmjet delegacioneve të Ukrainës, Turqisë dhe OKB-së dhe se për këtë janë njoftuar anëtarët e delegacionit rus.

Të shtunën, Rusia njoftoi se po pezullonte pjesëmarrjen e saj në program për shkak të atyre që i karakterizoi si sulme ukrainase ndaj anijeve ushtarake dhe civile që ishin të përfshira në ruajtjen e sigurisë së korridorit humanitar.

Të dyja vendet përbëjnë pothuajse një të tretën e eksporteve globale të grurit dhe IRC tha se pasojat e një tërheqjeje mund të jenë “katastrofike” për vendet e varfra, disa prej të cilave tashmë po përballen me urinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

TË FUNDIT

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×