PD dorëzon projektligjin për kompanitë offshore që përfitojnë kontrata publike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka dorëzuar këtë të premte në Kuvend, projektligjin i cili ndalon automatikisht të gjitha kompanitë offshore me pronarë sekret të përfitojnë kontrata publike në Shqipëri.

Në draftin e hartuar thuhet se ky projektligj i jep fund njëherë e mirë gropës më të madhe të korrupsionit në vend, asaj të dhënies së tenderave, koncensioneve dhe aseteve publike tek kompani guacka me pronarë të fshehtë, pas të cilave fshihen pushtetarë dhe qeveritarë.

Sipas Shehajt, ndalimi me ligj i kompanive offshore për të përfituar fonde publike është një model që së fundmi ka nisur të zbatohet nga vendet që janë përpara në luftën ndaj korrupsionit.

- Advertisement -

Ndër të tjera, Shehaj u ka bërë thirrje kolegëve demokratë, por edhe atyre në mazhorancë, që të ngrihen mbi interesat e tyre politike dhe të votojnë për të miratuar këtë nismë ligjore.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

UEFA vendos që Kampionati Europian 2025 U-17 të mbahet në Shqipëri

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur të sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar për moshat. UEFA ka...

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

TË FUNDIT

UEFA vendos që Kampionati Europian 2025 U-17 të mbahet në Shqipëri

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur të sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar për moshat. UEFA ka...

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

Homazhe në Nju Jork për Dëshmorin e Kosovës Afrim Bunjaku

Komuniteti shqiptar në Nju Jork ka organizuar homazhe në nder të dëshmorit të Kosovës, Afrim Bunjaku. Homazhet do të mbahen ditën e sotme në orën...

Armand Duka zgjidhet në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka nga sot do të jetë edhe në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s, duke u bërë i pari shqiptar që...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×