English

Pentagoni: SHBA nuk është në luftë me Houthi 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një zyrtar i lartë Houthi ka premtuar kalim të sigurt detar për anijet ruse dhe kineze përmes Detit të Kuq, ku grupi militant jemenas i mbështetur nga Irani ka kryer sulme mbi anijet tregtare në solidaritet me palestinezët në Gaza.

- Advertisement -

Zëdhënësja e Pentagonit Sabrina Singh tha se Shtetet e Bashkuara nuk janë në luftë me Houthit e Jemenit.

Ajo deklaroi në një konferencë për shtyp se sulmet e SHBA ndaj militantëve jemenas ishin “ekskluzivisht mbrojtës në natyrë”, sipas Reuters.

“Ne nuk jemi në luftë me Houthi. Ata janë ata që vazhdojnë të lëshojnë raketa lundrimi dhe kundër anijeve kundër njerëzve të pafajshëm. Ajo që ne po bëjmë me partnerët tanë është vetëmbrojtje”, tha Singh.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?