Përmbytje pas stuhisë në Pakistan| Të paktën 25 viktima dhe 145 të plagosur 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 25 persona janë vrarë dhe 145 të tjerë janë plagosur nga shembja e shtëpive dhe përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur dhe stuhitë në veriperëndim të Pakistanit, thanë autoritetet.

Shiu i madh, breshri dhe stuhitë goditën rrethet Banu, Laki Marwat dhe Karak të provincës Khyber-Pakhtunkhwa, duke shkulur pemët dhe rrëzuar shtyllat e energjisë, raportoi AP.

Kryeministri pakistanez Shahbaz Sharif shprehu keqardhjen për humbjen e jetëve në stuhi dhe urdhëroi autoritetet të përshpejtojnë operacionin e ndihmës.

- Advertisement -

Sharif urdhëroi zyrtarët të marrin masa urgjente përpara se cikloni Biparja t’i afrohet Detit Arabik.

Një ciklon me shpejtësi 150 kilometra në orë po lëviz drejt jugut të Pakistanit, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive të Pakistanit. Shirat e musonit dhe përmbytjet shkatërruan Pakistanin vitin e kaluar, duke vrarë më shumë se 1700 njerëz dhe duke u zhvendosur gati tetë milionë.

Për të zbutur efektet e fatkeqësive natyrore, qeveria pakistaneze ka caktuar 1.3 miliardë dollarë për elasticitetin ndaj klimës në projektbuxhetin kombëtar të paraqitur të premten.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

TË FUNDIT

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×