English

Përmend sulmin e Hamas, Izraeli pranon të ndryshojë tekstin e këngës për Eurovizion

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Izraeli ka rënë dakord të rishikojë tekstin e këngës kandidate për në Eurovision Song Contest pasi organizatorët e konkursit kundërshtuan tekstet që i referoheshin sulmit të Hamasit të 7 tetorit, tha sot transmetuesi kombëtar i Izraelit Khan.

- Advertisement -

Balada e vendit të parë “Shi i Tetorit” u këndua nga solisti Eden Golan, raportoi Reuters.

Vargje të tilla si “Nuk ka më ajër për të marrë frymë” dhe “Ata ishin të gjithë fëmijë të mirë, secili prej tyre” shfaqen në tekstet e rrjedhura, të cilat më vonë u konfirmuan nga Khan.

Khan deklaroi se u kërkoi autorëve të këngëve “October Rain” dhe finalistit të vendit të dytë “Dance Forever” që të rishikonin tekstet, duke ruajtur lirinë artistike.

Më pas ata do të zgjedhin zyrtarisht një këngë për ta dërguar në Komitetin e Eurovizionit.

Televizioni izraelit tha se pranoi të bënte ndryshimet me kërkesë të presidentit izraelit Isaac Herzog.

“Presidenti theksoi veçanërisht se në këtë moment, kur ata që na urrejnë po përpiqen në çdo mënyrë të shtyjnë dhe bojkotojnë shtetin e Izraelit, Izraeli duhet të tingëllojë krenar dhe të mbajë kokën lart dhe të ngrejë flamurin e tij në çdo forum botëror, veçanërisht në këtë vit”, njoftoi Khan.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×