English

Persona të armatosur në Nigeri rrëmbejnë 40 besimtarë nga kisha

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Persona të armatosur rrëmbyen 40 persona nga një kishë në një fshat të largët në Nigerinë veriore, tha një grup lokal i krishterë të hënën, në sulmin e fundit kundër besimtarëve.

- Advertisement -

Bandat e armatosura, të njohura në vend si banditë, kanë rrëmbyer njerëz nga fshatrat, shkollat ​​dhe autostradat kryesisht në veriperëndim të vendit, ku siguria është e pakët.

Reverend Joseph John Hayan, kryetar i Shoqatës së Krishterë të Nigerisë (CAN) në shtetin Kaduna, tha se persona të armatosur sulmuan besimtarët gjatë një shërbimi në Kishën Baptiste Bege, në fshatin Madala, në zonën e qeverisjes lokale Chikun.

Chikun është ndër dy distriktet në Kaduna ku bandat e armatosura që kërkojnë shpërblim janë më aktive.

Hayan, megjithatë, tha se 15 nga të rrëmbyerit u arratisën nga robëruesit e tyre.

“Ne nuk kemi dëgjuar asnjë kontakt për shpërblim apo ndonjë gjë nga ata (personat e armatosur) në lidhje me njerëzit e mbetur dhe lutemi që rrëmbyesit të jenë të mëshirshëm për t’i liruar 25 të mbeturit tek familjet e tyre,” tha Hayan.

Një zëdhënës i policisë Kaduna nuk iu përgjigj thirrjeve dhe mesazheve në telefonin e tyre celular.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?