Persona të armatosur në Nigeri rrëmbejnë 40 besimtarë nga kisha

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Persona të armatosur rrëmbyen 40 persona nga një kishë në një fshat të largët në Nigerinë veriore, tha një grup lokal i krishterë të hënën, në sulmin e fundit kundër besimtarëve.

Bandat e armatosura, të njohura në vend si banditë, kanë rrëmbyer njerëz nga fshatrat, shkollat ​​dhe autostradat kryesisht në veriperëndim të vendit, ku siguria është e pakët.

Reverend Joseph John Hayan, kryetar i Shoqatës së Krishterë të Nigerisë (CAN) në shtetin Kaduna, tha se persona të armatosur sulmuan besimtarët gjatë një shërbimi në Kishën Baptiste Bege, në fshatin Madala, në zonën e qeverisjes lokale Chikun.

- Advertisement -

Chikun është ndër dy distriktet në Kaduna ku bandat e armatosura që kërkojnë shpërblim janë më aktive.

Hayan, megjithatë, tha se 15 nga të rrëmbyerit u arratisën nga robëruesit e tyre.

“Ne nuk kemi dëgjuar asnjë kontakt për shpërblim apo ndonjë gjë nga ata (personat e armatosur) në lidhje me njerëzit e mbetur dhe lutemi që rrëmbyesit të jenë të mëshirshëm për t’i liruar 25 të mbeturit tek familjet e tyre,” tha Hayan.

Një zëdhënës i policisë Kaduna nuk iu përgjigj thirrjeve dhe mesazheve në telefonin e tyre celular.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

TË FUNDIT

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se nuk ka asnjë shans që Milan Radoiçiç, i...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×