Izraeli prodhon fileton e parë të peshkut në laborator

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mishi i kultivuar në laborator po përhapet gjithmonë e më shumë e duket sikur në një të ardhme do jetë diçka e zakonshme.

Pjesa më e madhe e fokusit të industrisë deri më tani ka qenë në mish viçi, pulë, derri dhe biftek. Me përjashtim të një startupi që po punonte për salmonin e rritur në laborator, peshqit janë lënë kryesisht jashtë këtij fokusi.

Por së fundmi një kompani izraelite e quajtur “Steakholder Foods” njoftoi se kishte printuar 3D një fileto peshku gati për t’u gatuar duke përdorur qeliza të rritura në një bioreaktor. Kompania thotë se peshku është i pari i këtij lloji në botë dhe ata po synojnë të komercializojnë bioprinterin 3D të përdorur për ta krijuar atë. Steakholder Foods nuk prodhoi qelizat e peshkut që përdori për të printuar fileton. Ata bashkëpunuan me Umami Meats, një kompani me bazë në Singapor që punon në prodhime deti të kulturuara. Umami krijoi qelizat e peshkut në të njëjtën mënyrë që kompanitë si Believer Meats dhe Good Meat krijojnë mish pule ose viçi të rritur në laborator: ata nxjerrin qeliza nga një peshk (në një proces që nuk e dëmton atë) dhe i përziejnë ato qeliza me një koktej lëndësh ushqyese për të.

- Advertisement -

“Steakholder Foods” merr qelizat e grumbulluara dhe i vendos ato në një “bio-bojë” që përmban gjithashtu përbërës me bazë bimore (kjo është kryesisht për shkak të kostos më të lirë të përbërësve bimorë, gjë që ul koston përfundimtare të filetos së peshkut). Shtresat e qelizave vendosen njëra pas tjetrës, fileto rritet derisa të  marrë pamjen e asaj që jemi mësuar të konsumojmë.

Një avantazh i shtuar i procesit të printimit 3D është se i jep filetos një strukturë të krisur, ashtu si peshku i vërtetë kur është gatuar mirë. Lloji i peshkut të përdorur për këtë fileto ishte “grupi”, një peshk “me gojë të madhe me trup të rëndë” që priret të jetojë në dete të ngrohta. Umami thotë se “grupi” i saj i rritur në laborator është më i shëndetshëm se versioni natyral në oqean pasi nuk përmban asnjë nga antibiotikët, merkurin ose mikroplastikën që fatkeqësisht mund të gjenden te peshqit e egër dhe të kultivuar.

Kompania shpreson të sjellë produktet e saj të para në treg vitin e ardhshëm, duke filluar në Singapor dhe më pas në SHBA dhe Japoni.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

TË FUNDIT

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×