Piktura në gur, ekspozita me kryeveprat e shekullit XVII në Romë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Piktorët e gurëve dhe kërkimi i formës së përjetshme të artit po eksplorohen në një ekspozitë të re të hapur në “Galleria Borghese”, në Romë.

Ekspozita, me punime të shekullit të 17-të, do të qëndrojë e hapur deri në janar të 2023-shit.

“Burimet 500-vjeçare na tregojnë se kjo zgjedhje bëhej me qëllim konservimin, për t’i bërë këto vepra të përjetshme”, thotë Francesca Cappelletti, kuratore e ekspozitës.

- Advertisement -

Arti i pikturës mbi gur u shpik nga artisti italian Sebastiano del Piombo pas plaçkitjes së Romës në vitin 1527.

Pushtuesit e rekrutuar nga perandori Carlo i Pestë plaçkitën qytetin antik për muaj me radhë duke sjellë anarki e duke shkaktuar vdekjen e mbi 30 mijë personave dhe vjedhjen e pikturave me vlerë të lartë.

I tronditur nga humbja, Del Piombo filloi të pikturonte në materiale ndryshe nga pëlhura, duke zgjedhur ato më rezistente ndaj rrezikut dhe kohës dhe në gjendje të garantonin jetëgjatësinë e veprës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

Vuçiç kërkon ndihmën e Erdogan, i bën thirrje të ruaj stabilitetin në Ballkan

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Taip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë për të stabilizuar...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

Vuçiç kërkon ndihmën e Erdogan, i bën thirrje të ruaj stabilitetin në Ballkan

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Taip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë për të stabilizuar...

Zyrtare/ Macron dhe presidentja Osmani takohen këtë të enjte në Moldavi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar se të enjten, më 1 qershor, së bashku me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, do të bisedojë me...

Rikthehet pas 8 vitesh, festivali folklorik i Gjirokastrës, mbi 1200 pjesëmarrës

Nga data 24 qershor deri në 1 korrik në Gjirokastër do të rikthehet festivali folklorik. Në këtë aktivitet do të marrin pjesë më shumë se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×