English

Plan 10-vjeçar për sigurisë ushqimore, FAO vjen në Tiranë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria do të rrisë sigurinë ushqimore dhe do të ngrejë sisteme bujqësore që të përballojnë ndryshimin e klimës. Për të rritur prodhimin dhe standardin njëkohësisht, Ministria e Bujqësisë dhe Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin, FAO kanë ngritur ura bashkëpunimi.

- Advertisement -

Drejtori i FAO-s, Qu Dongy tha se klima dhe relievi i Shqipërisë ofrojnë mundësi për zgjerimin e prodhimeve në bujqësi dhe blegtori, dhe mbështetja nuk do të mungojë në këto sektorë.

“Shqipëria është një vend mesdhetar me shumë biodiversitet dhe mundësi prodhimi. FAO është e gatshme të bashkëpunojë me ju, të ofrojë mbështetjen e duhur. Ardhmja ime këtu është një shans për më shumë prezencë të Shqipërisë në vendimmarrjen ndërkombëtare të politikave të ushqimit”, tha Qu Dongyu, drejtor i përgjithshëm i FAO-s.

Plani për sigurinë ushqimore dhe zgjerimin e aksesit të popullatës në ushqim është 10-vjecar, periudhë ku synohet që eksportet bujqësore të arrijnë në 1 mld euro.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?