English

Plani për armëpushim, Ministrat izraelitë: Do largohemi nga koalicioni qeverisës…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy ministra izraelitë të ekstremit të djathtë kanë kërcënuar se do të largohen dhe do të rrëzojnë koalicionin qeverisës nëse kryeministri Benjamin Netanyahu bie dakord me një propozim armëpushimi në Gaza të prezantuar nga presidenti amerikan Joe Biden të premten.

- Advertisement -

Ministri i Financave Bezalel Smotrich dhe Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir thanë se ishin kundër arritjes së ndonjë marrëveshjeje përpara se Hamasi të shkatërrohej.

Udhëheqësi i opozitës Yair Lapid është zotuar të mbështesë qeverinë nëse Netanyahu e mbështet planin.

Vetë kryeministri këmbënguli se nuk do të kishte armëpushim të përhershëm derisa të shkatërroheshin aftësitë ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit dhe të liroheshin të gjithë pengjet.

Megjithatë, Shtëpia e Bardhë tha të dielën se priste që Izraeli të pajtohej me planin.

“Ky ishte një propozim izraelit. Ne kemi të gjitha pritshmëritë që nëse Hamasi bie dakord me propozimin – siç u transmetua atyre, një propozim izraelit – atëherë Izraeli do të thoshte po,” tha zëdhënësi i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby për ABC News.

Përpara se të lëshoheshin kërcënimet për dorëheqje, një nga këshilltarët e Netanyahut i tha Sunday Times se shumë nga detajet e planit duheshin përpunuar dhe se nuk do të kishte armëpushim të përhershëm “derisa të përmbushen të gjitha objektivat tona”.

Por këshilltari i lartë i politikës së jashtme Ophir Falk tha gjithashtu se plani i zotit Biden ishte një “marrëveshje për të cilën ramë dakord – nuk është një marrëveshje e mirë, por ne duam shumë që pengjet të lirohen, të gjithë”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?