English

Plot 7 dekada në skenë, ndërron jetë komediani i njohur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Barry Humphries, komediani dhe aktori australian i njohur për krijimet e tij të personazheve “Dame Edna Everage” dhe “Sir Les Patterson”, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

- Advertisement -

Në një karrierë prej shtatë dekadash që përfshin role në teatër, televizion, libra dhe film, Humphries ishte i famshëm për humorin e tij absurd, shqetësues dhe transgresiv, duke u tallur me kulturën australiane. Dame Edna Everage, amvisa e turpshme nga Moonee Ponds dhe Sir Les Patterson, atasheu kulturor australian vulgar, ishin dy nga rolet emblematike të tij.

Për vdekjen e Barry, reagoi dhe kryeministri australian Anthony Albanese, duke u shprehur: “Një inteligjent i madh, satirist, shkrimtar dhe absolutisht i veçantë, ai ishte edhe i talentuar dhe një shërbeu si një dhuratë për të gjithë”.

Sa i përket jetës private, aktori ishte i martuar dhe la pas gruan, Lizzie Spender dhe katër fëmijë.

 

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×