English

Po rrezikohet siguria e Ballkanit nga Rusia? Blinken: Fokusi ynë është siguria

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ishte këtë të enjte në një vizitë në Tiranë, ku në përfundim të takimeve doli në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama.

- Advertisement -

I pyetur nëse po rrezikohet Ballkani Perëndimor nga Rusia, Blinken u përgjigj se fokusi i presidentit Biden është siguria.

“Kjo nuk është një aftësi aktive, por është diçka potenciale që ne po e marrim shumë seriozisht. Pres që shumë shpejt të kem diçka për të thënë. Ne jemi duke diskutuar me aleatë dhe partnerë për këtë çështje.

Gjëja më e rëndësishme ndër të tjerat është se fokusi i presidentit Biden është siguria e Shteteve të Bashkuara dhe e popullit të shteteve të bashkuara. Në çdo ëështje tjetër kjo është e para qëai mendon dhe këtu qendron fokusi i tij”,-tha Blinken.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?