“Po shkon në gojën e luanit”, CEO i Tik Tok-ut do dëshmojë në Kongresin Amerikan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

CEO i Tik Tok, Shou Zi Chew do futet në “gojën e luanit”, pasi ai do të japë për herë të parë një dëshmi në Kongresin e SHBA-së. Kjo është e frikshme për kompaninë pasi rrezikohet e ardhmja e aplikacionit në SHBA.

“Unë mendoj se ekziston një rrezik real që nëse kjo seancë nuk shkon mirë kjo mund të ketë një ndikim serioz në të ardhmen e TikTok.”,- tha Chris Stokel-Walker, autor i TikTok Boom.

Shou Zi  Chew ka të ngjarë të përballet me një mori pyetjesh mbi marrëdhëniet e TikTok me Kinën, çfarë të dhënash mbledh dhe çfarë bën me të. Ai gjithashtu do të pyetet se pse disa gazetarë u spiunuan nga punonjësit e ByteDance, diçka që TikTok e ka pranuar tashmë.

- Advertisement -

CEO i Tik Tok  do të thotë se të dhënat e përdoruesve janë të sigurta larg arritjes së qeverisë kineze. Ai e di se politikanët duan ta shohin platformën ose të shitur ose plotësisht të ndaluar në SHBA.

“Ai po shkon në strofkën e luanëve,” tha zoti Stokel-Walker.

TikTok mban një sërë të dhënash për përdoruesit e tij, duke përfshirë informacionin e vendndodhjes dhe të dhënat biometrike. Për vite me radhë TikTok ka argumentuar se nuk do të dorëzonte kurrë informacionin e përdoruesit.

Ajo ka shpenzuar dhjetëra miliona dollarë në përpjekjet dhe strategjitë lobuese për të qetësuar qeveritë. Në qendër të përpjekjes së tij për të bindur ligjvënësit amerikanë është “Project Texas”.

Ky është angazhimi i kompanisë për të ruajtur të dhënat e SHBA-së në SHBA -në serverë të drejtuar nga një kompani amerikane  Oracle.

Kompania thotë se deri më tani ka shpenzuar 1.5 miliardë dollarë për këtë projekt dhe e përshkruan atë si një mur zjarri që mbron të dhënat nga qeveritë e huaja. TikTok kishte shpresuar se do të kënaqte politikanët në çdo anë të globit.

Vitin e kaluar zoti Chew u shkroi politikanëve duke thënë se ai besonte se projekti do të “mbronte të dhënat e përdoruesve dhe interesat e sigurisë kombëtare të SHBA”.

Por fatkeqësisht për TikTok, Projekti Teksas është parë me skepticizëm si nga republikanët ashtu edhe nga demokratët. Për shumë politikanë amerikanë, për sa kohë që TikTok ka një pronar kinez, do të konsiderohet e dyshimtë.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Vuçiç ankohej dhe gënjente”, Osmani: Takimi me këmbënguljen e Scholz dhe Macron

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë për media pas samitit të dytë të liderëve të Komunitetit Politik Evropian, tha se takimi me...

Tensionet në Veri, Lajçak dhe Escobar vizitojnë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkan...

UEFA konfirmon Marciniak/ Pjesë e tubimit politik, s’ka dënim për gjyqtarin polak

Symon Marciniak do të jetë gjyqtari kryesor në finalen e Ligës së Kampionëve mes Interit dhe Manchester City-t. Ky vendim është konfirmuar nga UEFA, me...

TË FUNDIT

“Vuçiç ankohej dhe gënjente”, Osmani: Takimi me këmbënguljen e Scholz dhe Macron

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë për media pas samitit të dytë të liderëve të Komunitetit Politik Evropian, tha se takimi me...

Tensionet në Veri, Lajçak dhe Escobar vizitojnë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkan...

UEFA konfirmon Marciniak/ Pjesë e tubimit politik, s’ka dënim për gjyqtarin polak

Symon Marciniak do të jetë gjyqtari kryesor në finalen e Ligës së Kampionëve mes Interit dhe Manchester City-t. Ky vendim është konfirmuar nga UEFA, me...

Bayerni nis revolucionin, vendos në shitje Mane, Sane dhe Gnabry

Drejtuesit e Bayernit të Mynihut kanë nisur revolucionin, ndërsa krahas shkarkimit të dyshes Kahn-Salihamidzic, tanimë është radha e rinovimit të skuadrës. Dështimi në sezonin 2022-2023...

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×