English

Politika e SHBA ndaj Gazës, dorëhiqet bashkëpunëtorja e Biden me origjinë hebreje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndihmësja speciale e shefit të shtabit të presidentit amerikan në Departamentin e Punëve të Brendshme, Lily Greenberg Cole, ka dhënë dorëheqjen për shkak të politikës amerikane ndaj konfliktit në Rripin e Gazës.

- Advertisement -

Greenberg Kohl është anëtarja e parë hebreje e administratës në Uashington që jep dorëheqjen në shenjë proteste ndaj qëndrimit të Amerikës ndaj konfliktit aktual izraelito-palestinez.

Ajo akuzoi presidentin e SHBA-së Joe Biden për përdorimin e hebrenjve për të justifikuar politikën amerikane në konflikt, raporton The Guardian.

Në letrën e saj të dorëheqjes, ajo deklaroi se nuk mund të “përfaqësojë më këtë administratë me ndërgjegje të pastër”.

Në një intervistë me AP, Kohl vuri në dukje komentet e Biden, duke përfshirë ngjarjen Hanukkah në Shtëpinë e Bardhë, kur presidenti bëri pretendime se asnjë hebre në botë nuk do të ishte i sigurt nëse Izraeli nuk do të ekzistonte.

Ajo shtoi se në një ngjarje në Muzeun e Holokaustit në Uashington javën e kaluar, Biden deklaroi se sulmi i 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit ishte i motivuar nga një “dëshirë e lashtë për të zhdukur popullin hebre”.

“Ai po i bën hebrenjtë fytyrën e makinës amerikane të luftës. Dhe kjo është shumë e gabuar”, tha ajo, duke vënë në dukje se paraardhësit e saj u vranë “në dhunë të sponsorizuar nga shteti”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×