Politika pas viteve ’90, përgjegjëse për shpopullimin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në emisionin “Money” në Euronews Albania u trajtua këtë të shtunë tematika e largimit të shqiptarëve.

Lëvizja e lirë është pamundur të ndalet. Karta e të drejtave themelore, i jep mundësi njeriut të zgjedhë, dhe kjo është arritje për Shqipërinë e shekullit të ri e cila i ka dhënë fuqi pasaportës së shtetasve të vet të udhëtojnë pa viza në 115 shtete. Por, kur largimet bëhen vetëm me biletë vajtje, dikush duhet të marrë përgjegjësitë dhe të japë shpjegime, në mos të paguajë edhe biletën e kthimit.

“Nëse flasim për shkaktar, është padiskutim politika sepse gjithçka çfarë ndodh këtu lart, përcakton se cilat janë rregullat qe vendosen për t’u zbatuar ne terren dhe kjo funksionon dhe për sistemin e shëndetësisë. Influenca politike në sistemin shëndetësor është shumë e lartë, qoftë në punësim, qoftë në mënyrën se si organizohen shërbimet, është një nga shkaktarët pse largohen mjekët,” – u shpreh Denisa Canameti nga programi i shëndetësisë në shoqatën “Together for life”.

- Advertisement -

“Kush ka drejtuar Shqipërinë, në mënyrë absolute? Kush i ka marrë frenat e Shqipërisë në dorë? Ata që janë votuar, të gjithë. Merri me alfabet, nga 1992-shi e këtej,” – deklaroi sipërmarrësi, Gjergji Gjika.

“30 vjet demokraci janë shumë dhe mund të them që politika është e gjitha përgjegjëse,” – shtoi ekspertja e statistikave, Ines Nurja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

TË FUNDIT

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×