Polonia “çmonton” rrjetin e spiunazhit rus në Poloni

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Polonia ka akuzuar gjashtë shtetas të huaj për përgatitje të akteve të sabotimit dhe spiunazhit për Rusinë.

Ministri i Brendshëm i Polonisë Mariusz Kaminski tha se gjashtë të huaj përtej kufirit lindor të Polonisë kishin kërkuar të ndërprisin frunizimet dhe ndihmat e dërguara për Ukrainën. Aktualisht prokurorët po përgatisin procedimin penal ndaj 3 personave të tjerë të arrestuar në këtë operacion.

Sipas ministrit të brendshëm, ky grup monitoronte linjat hekurudhore të cilat përfshijnë njohjen monitorimin dhe dokumentimin e transportit të armëve në Ukrainë. Gjithashtu ministri tha se “Të dyshuarit po përgatisnin gjithashtu aksione sabotuese që synonin paralizimin e furnizimit me pajisje, armë dhe ndihmë për Ukrainën”.

- Advertisement -

Gjashtë nga të dyshuarit janë akuzuar për spiunazh për Rusinë dhe pjesëmarrje në një grup të organizuar kriminal, pasi ata u arrestuan si pjesë e një operacioni të kryer nga Agjencia e Sigurisë së Brendshme të Polonisë.

Oficerët gjetën kamera, pajisje elektronike dhe transmetues GPS që do të montoheshin në transportin e ndihmave për në Ukrainë.

Grupi u ngarkua gjithashtu me kryerjen e aktiviteteve propagandistike për të prishur marrëdhëniet polake-ukrainase dhe për të nxitur qëndrime armiqësore ndaj Polonisë midis NATO-s, tha Kaminski.

Të mërkurën, stacioni radiofonik polak, RMF FM raportoi se disa kamera u gjetën pranë aeroportit të vogël rajonal Rzeszoë-Jasionka, i cili është shndërruar në një qendër logjistike ndërkombëtare që furnizon Ukrainën me furnizime ushtarake dhe humanitare.

Konflikti i spiunazhit mes Rusisë dhe Perëndimit është intensifikuar që nga lufta në Ukrainë. Polonia është një nga aleatët më të fortë të Ukrainës dhe forcat e saj të sigurisë kanë arrestuar disa persona të dyshuar për spiunazh për Rusinë që nga pushtimi shkurtin e kaluar.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

TË FUNDIT

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×