Porosia e Mitsotakis për Ramën: Të dërgojmë çështjen e detit në Hagë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dërgimi i çështjes së detit në gjykatën ndërkombëtare të drejtësisë në Hagë do të ndikojë në forcimin më tej të marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe në shfrytëzimin e plotë të potencialit të tyre.

Ka qenë kjo porosia e kryeministrit grek, Kirjakos Mitsotakis në takimin që zhvilloi në Pragë të Çekisë me kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Pjesë nga biseda mes dy liderëve janë zbardhur nga zyra e shtypit e qeverisë greke, ku Mitsotakis citohet të ketë theksuar në takim edhe respektimin e të drejtave pronësore për minoritetin grek në vendin tonë.

Ishte vetë Rama, i cili zbuloi përpara takimit se diskutimet mes palëve për të dërguar çështjen e detit në Hagë nuk kanë avancuar. Rama tha se mungon ende konsensusi me Athinën, dhe se Tirana po punon për të qartësuar pozicionin dhe synimet e saj në këtë çështje.

- Advertisement -

Gjatë takimit, Mitsotakis ka theksuar mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë për rrugën europiane të Shqipërisë, por kjo në përputhje me termat dhe kushtet e vendosura nga Këshilli Europian.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×