English

Prej 40 vitesh jeton me zemër të transplantuar, holandezi futet në Librin e Guinness

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bert Jensen, 57, nga Holanda, mbijetoi për gati 40 vjet me një zemër dhuruese që mori në Spitalin Harefield në Uckbridge, në veriperëndim të Londrës, në vitet 1980, duke e bërë atë Librin e Rekordeve Botërore Guinness si transplantin më të gjatë të zemrës.

- Advertisement -

Babai i dy fëmijëve dhe një pilot avioni, tha se ishte një “nder” që arrita rekord, por edhe se ai është ende mirënjohës për “dhuratën e pabesueshme” që mori nga donatori, transmeton BBC.

“Nuk e imagjinoja kurrë se do të arrija kaq larg,” tha Jensen, duke shtuar se ai ka vendosur një pikë referimi për të tjerët që tani kanë prova se është e mundur të jetosh gjatë me një zemër donatore.

Rekordmeni i ri u diagnostikua me kardiomiopati, një sëmundje që ndikon në aftësinë e zemrës për të pompuar gjakun në trup, kur ai ishte 17 vjeç, pasi shfaqi simptoma të ngjashme me gripin.

Operacioni i tij ishte transplanti i 107-të në Spitalin Harefield.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?