English

Presidenti kinez nis sot vizitën dy ditore në Moskë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, viziton sot Moskën ku pritet të tregojë mbështetje për presidentin rus, Vladimir Putin, teksa tenton të shtyjë përpara një plan për paqe që synon t’i japë fund luftës në Ukrainë.

- Advertisement -

Kremlini bën me dije ata do të diskutojnë  për një “partneritet gjithëpërfshirës dhe bashkëpunim strategjik”.

Vizita vjen pasi Pekini, një aleat i Rusisë, ka ofruar propozime për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, të cilën Perëndimi e ka pritur me shumë dyshime, pasi u bë publik menjëherë sapo ministri i jashtëm Kinez vizitoi Moskën.

Kjo do të jetë vizita e parë e presidentit kinez në Rusi që kur trupat ruse pushtuan Ukrainën.

Ai pritet të drekojë me presidentin Putin të hënën për të vijuar me bisedimet ditën e martë.

Ukraina beson se presidenti kinez po viziton Moskën  për t’i dërguar një sinjal botës se Rusia ka disa aleatë.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?