English

Prodhuesit e ushqimeve bazë kërkojnë subvencione dhe ulje taksash

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fermerët dhe shoferët e kamionëve në Rumani vijuan protestat e nisura para një jave. Ata kërkuan taksa më të ulëta dhe subvencione. Gjithashtu, manifestuesit shprehën zemërimin e tyre për rritjen e kostos së sigurimit për makineritë e rënda.

- Advertisement -

Protesta pati edhe në Berlin, ku me fermerët u bashkuan aktivistët për klimën. Së bashku ata kanë formuar aleancën “Mjaft me gënjeshtra!”. Fermerët shprehën gatishmërinë për të mbështetur bujqësinë miqësore me ambientin, por për këtë kërkuan reforma dhe çmime më të ndershme.

Ndërkohë, në jug të Francës, protestat masive detyruan qeverinë t’u jepte një përgjigje shqetësimeve të fermerëve. Kryeministri Gabriel Attal do të takohet të hënën me kryetarin e sindikatës së fermerëve.

Ata pretendojnë se politikat qeveritare për tranzicionin ekologjik po ulin konkurrencën e prodhuesve vendas dhe kjo jo vetëm nuk u sjell përfitime fermerëve, por bën që produktet ushqimore të blihen jashtë vendit.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?