Prokuroria nuk filloi hetimin ndaj Autoritetit të Dosjeve, Gjokutaj tregon detajet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili deklaroi se këtë të premte do të ankimohet në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë, vendimi i Prokurorisë për të mos filluar një hetim ndaj Autoritetit të Dosjeve.

Ndërkohë avokati Genc Gjokutaj, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kallëzimi penal ndaj Autoritetit të Dosjeve u bë për 6 vepra penale të kryera në bashkëpunim nga anëtarët e këtij autoriteti.

“Partia e Lirisë nuk po sulmon drejtësinë, por drejtësia po vepron në shkelje flagrante të ligjit ndaj tij.

- Advertisement -

Këta që kanë kryer këtë shkelje ligjore, që kanë përfshirë emrin e tij në një çështje të tillë imagjinoni se si është cenuar siguria për shtetasit e tjerë”- u shpreh Gjokutaj.

Sipas Gjokutajt, prokuroria duhet të regjistronte çështjen si procedim penal, ndërsa shtoi se kjo e fundit nuk filloi as hetimet.

“U bë kallëzimi penal për 6 vepra penale  të kryera në bashkëpunim nga anëtarët e Autoritetit të Dosjeve. Prokuroria ka bërë veprime verifikuese dhe veprimet kanë qenë vetëm 5.

Janë pyetur 5 anëtarët e bordit. Nuk ka nevojë që anëtarët e këtij Autoriteti t’i tregojnë ligjin prokurorisë. Është hetimi i mohuar që e zbardh të gjithë aferën. Prokurori e kishte detyrim ligjor që ta regjistronte këtë procedim penal, të sekuestronte dokumentacionin dhe në bazë të dokumenteve prokurori e ka krejt të lehtë të krahasojë bazën ligjore  mbi të cilën vepron autoritetit dhe sa në përputhje është veprimtaria e autoritetit në rastin konkret me ligjin mbi bazën e të cilit ai vepron”- theksoi ai.

Ai shton se mos regjistrimi i çështjes është rast ekstrem.

“Zgjidhja ligjore do të ishte regjistrimi i procedimit. Nuk mbyllet çështja me mosfillim. Këto janë raste ekstreme”- përfundoi avokati.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×