Protesta masive për 1 Majin, sindikatat franceze bashkohen kundër “pensioneve”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Demonstratat e këtij 1 Maji në Francë nuk kanë qenë vetëm një celebrim i Ditës Ndërkombëtare të Punës, por edhe një shans për të protestuar kundër reformës së pensioneve.

Në mbarë vendin, disa qindra mijëra persona kanë marshuar në qytete të ndryshme për të ngritur zërin kundër rritjes së moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Sindikatat e shohin këtë rritje si një kërcënim për të drejtat e punëtorëve dhe mobilizimi i tyre ka rezultuar një lëvizje në shkallë të gjerë.

- Advertisement -

“Kemi shifrat e mobilizimit, të cilat janë historike për 1 Majin në aspektin social dhe jo në atë politik, sikurse patëm në vitin 2002. Kjo është shenjë se zemërimi nuk ka rënë”, thotë Laurent Berger, sekretar i përgjithshëm i sindikatës CFDT.

I aprovuar me dekret, reforma refuzohet nga 7 në 10 qytetarë francezë. Ndonjëherë me një opozitë të thellë, të cilën qeveria po përpiqet ta frenojë.

12 mijë policë dhe xhandarë janë angazhuar në gjithë Francën, 5 mijë prej të cilëve vetëm në Paris. Atmosfera këtu ka qenë festive dhe popullore. Sindikatat duan ta kthejnë këtë 1 Maj në një demonstratë masive. Është hera e parë në 15 vjet që ato janë bashkuar për këtë marshim.

Por paqja fillestare degradoi shumë shpejt në momente tensioni. Në Paris dhe Lion janë regjistruar përleshje mes policisë dhe protestuesve, shumica e të cilëve të frymëzuar nga Jelekët e Verdhë, duke kujtuar dhunën që shpërtheu në vend në fund të 2018-s.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

OMONIA denoncon parregullsitë me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit e censit në...

TË FUNDIT

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

OMONIA denoncon parregullsitë me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit e censit në...

Transportonte dru pa dokumentacion, hetohet 59-vjeçari

Një 59-vjeçar në Shkodër është kapur duke transportuar me kamion lëndë drusore pa dokumentacionin përkatës. Për të ka nisur një hetim. Sasia e druve dhe...

Turistët marrin ndihmën e parë, u bllokuan në kanionet e Përmetit

Një grup me 3-5 turistë po marrin ndihmën e parë pas një bllokimi të përkohshëm në kanionet e Langaricës në Përmet. Shkak për bllokimin është...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×