Protesta në mbarë Evropën, aktivistët e klimës kërkojnë ndalimin e karburanteve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të pambuluara dhe të baltosura përpara Senatit italian. Kjo ishte një nga protestat e aktivisteve të klimës që u zhvilluan këtë të martë në Evropë.

Në Romë, aktivistët e lëvizjes Gjenerata e Fundit u lyen me baltë në shenjë proteste ndaj përdorimit të karburanteve tradicionale dhe pasojave të tyre.

Demonstrata erdhi pas përmbytjeve katastrofike në rajonin Emilia Romanja, që protestuesit e konsiderojnë një “tragjedi të paralajmëruar.

- Advertisement -

Aktivistët protestuan edhe në Londër, gjatë takimit vjetor të aksionerëve të gjigantit të naftës “Shell”. Ata u përpoqën të prishnin eventin dhe shkaktuan rrëmujë.

“Shell” vazhdon të nxjerrë naftë dhe gaz këtu në fushat e Britanisë dhe mbarë botës, përfshirë në disa rajone me biodiversitet në ishujt Filipine dhe në Deltën e Nigerit. Ata e bëjnë këtë pavarësisht paralajmërimeve se nafta dhe gazi do të rrisin me 1.5 gradë temperaturat, gjë që do të na çojë drejt zhdukjes dhe katastrofës klimatike”, tha Carina Manitius, protestuese, lëvizja Fossil Free London.

Në Zvicër, dhjetëra aktivistë u mblodhën në pistën e aeroportit të Gjenevës, duke çoroditur trafikun ajror dhe duke bllokuar një konventë biznesi.

Një duzinë agjentësh policie ndërhynë për të larguar aktivistët, përfshirë disa që ishin lidhur me zinxhirë tek avionët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

TË FUNDIT

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×