Protestat në Francë, policia arreston 457 persona

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 1 milion qytetarë në Francë dolën ditën e djeshmë në rrugë për të kundërshtuar reformën që do të rriste gradualisht moshën e pensionimit në 64 vjeç.

Kjo ishte greva e nëntë që nga janari, ku mijëra punëtorë protestuan dhe u larguan nga sektorë të ndryshëm, përfshirë transportin, energjinë dhe arsimin.

Grupet e dhunshme u infiltruan në protestat në Paris, Bordo dhe Lion duke shkaktuar trazira në rrugët e qyteteve franceze.

- Advertisement -

Ata i vunë flakën kontejnerëve, mbeturinave dhe portave të ndërtesave, hodhën shishe drejt bankave dhe policisë.

Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin, tha sot për mediat e huaja se 457 persona u arrestuan të enjten në mbrëmje në të gjithë Francën.

Ai tha se 441 policë u plagosën ndërsa u regjistruan 933 zjarr.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndahet nga jeta mbesa e Nelson Mandelës

Mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare. Zoleka Mandela...

“Vuçiç të dorëhiqet”- Deputeti serb: Gjenerator i konfliktit, po sakrifikon rininë

“Vuçiç ka sakrifikuar rininë serbe në Kosovë në luftën me Albin Kurtin”, kjo është deklarata e fortë që ka bërë deputeti i Partisë Demokratike...

Rama: Zija e shpallur në Beograd, sinjali më i keq për rajonin dhe ndërkombëtarët

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si një sinjal të keq për rajonin shpalljen e ditës së zisë nga Serbia për terroristët që humbën...

TË FUNDIT

Ndahet nga jeta mbesa e Nelson Mandelës

Mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare. Zoleka Mandela...

“Vuçiç të dorëhiqet”- Deputeti serb: Gjenerator i konfliktit, po sakrifikon rininë

“Vuçiç ka sakrifikuar rininë serbe në Kosovë në luftën me Albin Kurtin”, kjo është deklarata e fortë që ka bërë deputeti i Partisë Demokratike...

Rama: Zija e shpallur në Beograd, sinjali më i keq për rajonin dhe ndërkombëtarët

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si një sinjal të keq për rajonin shpalljen e ditës së zisë nga Serbia për terroristët që humbën...

Ambasadori amerikan në Serbi: Duhet ta dënojmë vrasjen e policit të Kosovës

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për sulmin terrorist të së dielës në Banjskë të Zveçanit ku u vra polici Afrim Bunjaku. “Të...

Gazeta gjermane “Die welt”: Lajçak duhej shkarkuar. Biden të ndërhyjë!

Brukseli ka dështuar në negociata mes Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshja e formuluar nuk ka asnjë vlerë. Kështu shkruan e përditshmja gjermane “Die Welt”...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×