English

Protestuesit djegin Kuranin para ambasadës së Irakut në Danimarkë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup i vogël protestuesish në Danimarkë të hënën dogjën një kopje të Kuranit, librit të shenjtë të fesë islame, përpara ambasadës së Irakut në Kopenhagë, duke rrezikuar kështu një përkeqësim të mëtejshëm të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve.

- Advertisement -

Grupi që e quan veten “Patriotët danezë” gjithashtu mbajti një demonstratë të ngjashme javën e kaluar, duke transmetuar drejtpërdrejt ngjarjet në Facebook.

Ministri i Jashtëm danez Lars Lokke Rasmussen e dënoi atë akt si një “marrëzi” nga disa individë, duke i thënë transmetuesit kombëtar DR:

“Është një akt i turpshëm të ofendosh fenë e të tjerëve. Kjo vlen për djegien e Kuranit dhe simboleve të tjera fetare. Nuk ka asnjë qëllim tjetër veçse të provokojë dhe të krijojë përçarje”.

Megjithatë, ai theksoi se djegia e librave fetarë nuk ishte një krim në Danimarkë.

Disa mijëra irakianë demonstruan në Bagdad të shtunën mbi djegien ose dëmtimin e Kuranit gjatë protestave anti-islame në Suedi dhe Danimarkë, në një tubim të thirrur nga partitë në pushtet irakiane dhe grupet e armatosura, shumë afër Iranit.

Kjo përpjekje, e zmbrapsur nga forcat irakiane të sigurisë që hodhën gaz lotsjellës, sipas një burimi qeveritar, erdhi 48 orë pasi ambasada suedeze u pushtua dhe u dogj në shenjë proteste ndaj djegies së planifikuar të Kuranit në Stokholm.

Iraku dënoi sulmin ndaj ambasadës, por edhe dëboi ambasadorin suedez.

Shumë shtete myslimane dënuan fyerjet ndaj Kuranit javën e kaluar në protesta në Suedi dhe Danimarkë, të cilat të dyja lejojnë djegien e librit nën mbrojtjen ligjore për lirinë e fjalës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?