Pse po protestojnë emigrantët shqiptarë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Emigrantët shqiptarë në Greqi kanë protestuar në fundjavë dhe janë shprehur se do të vijojnë me protestat e tyre nëse nuk iu plotësohen kushtet.

Pse protestojnë?

Për të drejtat që u janë mohuar prej shumë vitesh.

- Advertisement -

Sot, një shtetas shqiptar lëviz lirshëm në Evropë, ndërsa emigrantët shqiptarë prej 30 vitesh në Greqi nuk mund të dalin në Evropë, sepse janë me letra të bardha.

Sot një shtetas shqiptar, sapo të mbushë moshën del në pension. Në Greqi janë emigrantë me nga 25 vite punë dhe nuk u japin pensionin.

Na kanë kushtëzuar në maksimum me ligjet raciste për të mos marrë nënshtetësinë.

Emigrantët aplikojnë për rinovim të lejes se qëndrimit – dhe çdo mëngjes i luten zotit: “Ishallah vjen radha ime për të marrë lejen e qëndrimit”, – e cila mund të dalë e skaduar.

Sot emigrantet janë pa sigurim shëndetësor, sepse janë me letra te bardha pavarësisht se janë të siguruar rregullisht me ensima pune.

Sot janë bllokuar 70% e testimeve greke, të cilët e kanë kaluar testin; por ngaqë nuk kapin të ardhurat ekonomike, nuk iu japin nënshtetësinë.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

TË FUNDIT

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

Sulmi terrorist në Turqi, ja kush e mori përgjegjësinë

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ka pranuar se ka kryer sulmin terrorist të ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Ankara të Turqisë. Kjo...

Sulmi në Veri, Sveçla: Ka më shumë terroristë serbë të vrarë se shifra zyrtare

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi për mediat se mund të ketë më shumë terroristë serbë të vrarë në veri. “Aksioni...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×