“Pse shkele me këmbë parimet?”- Scholz kryqëzohet pas dërgimit të tankeve në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kancelari Olaf Scholz po përballet me akuza të shumta nga opozita në Gjermani, pas vendimit për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë.

Scholz akuzohet për minimin e parimeve të paqes të përcaktuara në Gjermani në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Politikanët opozitar nga partia AFD thonë se Scholz do të “hyjë në histori si kancelari që ka shkelur me  këmbë parimet e vendosura pas Luftës së Dytë Botërore.”

- Advertisement -

“Pse po e ktheni veten kundër shumicës së qytetarëve në këtë vend?”, pyetën ata kancelarin Olaf Scholz.

Në përgjigje të akuzave kancelari gjerman tha se qëllimi i këtyre parimeve ishte siguria, bashkëpunimi dhe paqja në Evropë.

“Lufta e agresionit të Rusisë është një luftë imperialiste. Kjo është në kundërshtim me parimet. Duhet të jetë e qartë që kufijtë në Evropë nuk do të ndryshohen me dhunë”, u përgjigj Scholz.

Më vonë, kancelari gjerman bëri të qartë se asnjë trupë e NATO-s nuk do të shkelë kurrë në Ukrainë – një parim që është përsëritur shpeshherë gjatë gjithë konfliktit.

“Ne nuk do të dërgojmë trupa tokësore. Nuk do të ketë asnjë pjesëmarrje të drejtpërdrejtë të trupave të NATO-s në këtë luftë.

Nuk do të ketë as dërgesa të avionëve luftarakë në Ukrainë”, vijoi Scholz.

LEXONI GJITHASHTU: 

 




LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

LeBron James rekord absolut, shënon historinë në NBA

LeBron James  shënon historinë duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA duke kaluar rekordin e gjatë të Kareem...

VIDEO/ Banorët e Laçit hapin dyert e banesave për turqit: I presim në shtëpitë tona

Kamera e Euronews ishte këtë të mërkurë në qytetin e Laçit, ku mori disa përjetime të qytetarëve në lidhje me tërmetin shkatërrimtar që goditi...

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron shumën e majme për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...

TË FUNDIT

LeBron James rekord absolut, shënon historinë në NBA

LeBron James  shënon historinë duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA duke kaluar rekordin e gjatë të Kareem...

VIDEO/ Banorët e Laçit hapin dyert e banesave për turqit: I presim në shtëpitë tona

Kamera e Euronews ishte këtë të mërkurë në qytetin e Laçit, ku mori disa përjetime të qytetarëve në lidhje me tërmetin shkatërrimtar që goditi...

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron shumën e majme për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...

Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse të më vij keq që vdesin

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm të Ukrainas, Anton Gerashchenko, ka shpërndarë në Tëitter një video nga një debat televiziv në Rusi, ku një anëtar...

Kalon në Këshillin e Ministrave projekt-ligji i qeverisjes elektronike, detajet

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e kësaj të mërkure pr.ligjin e qeverisjes elektronike. Lajmin e ka bërë me dije zv/kryeministrja njëherësh ministre e Infrastrukturës...




Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×