English

“Ndryshimi fillon tani” – Starmer mban fjalimin e parë si kryeministër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lideri i Laburistëve Keir Starmer sapo është bërë zyrtarisht kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkua, pas marrjes së autorizimit nga me Mbretin Charles për formimin e kabinetit qeveritar.

- Advertisement -

Në fjalën e tij drejtuar kombit pasi u bë zyrtarisht kryeministër, Starmer thënë se “puna jonë është urgjente dhe ne e fillojmë atë që sot”.

Duke hyrë në Downing Street, Sir Keir përshëndeti një turmë mbështetësish të laburistëve që brohoritnin duke valëvitur flamujt e Unionit, Uellsit dhe Skocisë përpara se t’i drejtohej kombit.

Keir e nisi fjalimin e tij të parë duke falënderuar Sunak për “arritjen e tij si kryeministri i parë britanik aziatik i vendit”.

Kryeministri i ri tha se vendi “ka votuar me vendosmëri për ndryshimin, për rinovimin kombëtar dhe kthimin e politikës në shërbimin publik”.

Ai foli për njerëzit që shkëputen nga politika, duke shtuar: “Kur hendeku midis sakrificave të bëra nga njerëzit dhe shërbimit që ata marrin nga politikanët rritet kaq i madh, kjo çon në një lodhje në zemrën e një kombi, një shterim të shpresës. shpirti, besimi në një të ardhme më të mirë që duhet të ecim përpara së bashku”.

Gjatë ditëve në vijim, udhëheqësi i ri do ta fillojë emërimin e ministrave të Qeverisë, duke filluar nga postet e larta dhe duke kaluar në role me më pak përgjegjësi.

Parlamenti pritet ta rinisë punën më 9 korrik. Kryetari i Dhomës së Ulët të Parlamentit do të zgjidhet nga radhët e deputetëve të Parlamentit.

Secili deputet më pas do ta bëjë betimin për besnikëri ndaj mbretit ose do ta bëjë një pohim solemn (deklarim se do ta thotë të vërtetën). Kjo procedurë zakonisht zgjat disa ditë.

Hapja e Parlamentit dhe Fjalimi i Mbretit, që përcakton programin e legjislacionit të Qeverisë për seancën parlamentare, priten më 17 korrik, megjithëse kjo datë mund të ndryshohet nga Qeveria e ardhshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?