English

Putin nënshkruan ligjin për konfiskimin e pronës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vladimir Putin ka nënshkruar një ligj që do t’i lejojë autoritetet ruse të konfiskojnë prona, para dhe asete të tjera nga njerëzit e dënuar për përhapjen e “informacionit të rremë” në lidhje me ushtrinë e vendit.

- Advertisement -

Ligji i ri i konfiskimit do të zbatohet gjithashtu për ata që dënohen për nxitje publike të “veprimtarive ekstremiste” dhe thirrje për veprime të dëmshme për sigurinë e shtetit ose “diskreditim” të forcave të armatosura.

Diskreditimi i ushtrisë ruse u bë një vepër penale pasi Moska dërgoi trupa në Ukrainë në shkurt 2022.

Nëse dikush dënohet sipas ligjit të ri, mund të konfiskohen vetëm paratë, asetet dhe prona “të fituara përmes mjeteve kriminale” ose të përdorura për aktivitete kundër sigurisë kombëtare të Rusisë, tha agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×