Putin njofton pezullimin e Rusisë nga traktati i armëve bërthamore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka zgjatur rreth dy orë fjalimi i presidentit rus Vladimir Putin në Moskë. Gjatë fjalimit Putin diskutoi një sërë temash, duke përfshirë luftën në Ukrainë, ekonominë e Rusisë dhe përfshirjen e Perëndimit në mbështetje të Kievit.

Në përfundim të fjalës së tij, ai theksoi se ka pezulluar pjesëmarrjen e Rusisë në traktatin e armëve bërthamore.

“Jam i detyruar të njoftoj sot se Rusia po pezullon pjesëmarrjen e saj në traktatin e armëve sulmuese strategjike”, u tha Putin ligjvënësve.

- Advertisement -

Duke u ndalur te marrëdhëniet me SHBA-të, Putin i cilësoi ato si të degraduara plotësisht.

Ai pretendoi se SHBA-të po prishin një strukturë të krijuar pas Luftës së Dytë Botërore për shkak se duan të kontrollojnë të vetëm botën.

Putin shtoi se Rusia duhet të jetë gati për të rifilluar testet e armëve bërthamore, nëse SHBA-ja e bën këtë.

Kërkesat perëndimore për të inspektuar objektet bërthamore të kontrolluara nga Rusia janë “krejtësisht absurde”, tha ai, duke shtuar se SHBA dhe NATO kanë deklaruar se objektivi i tyre është të mposhtin strategjikisht Rusinë.

Traktati për Reduktimin e Armëve Strategjike (2010) u nënshkrua për herë të parë në 1991 dhe u pasua nga New START në vitin 2010. Ky traktat kufizon numrin e raketave balistike ndërkontinentale në SHBA dhe Rusi.

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulmi në Veri, Hovenier: SHBA e konsideron akt kriminal, palët të qetësojnë situatën

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. “Ka...

Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. “Sapo...

Von Cramon i “tregon” pamjet e terroristëve Borrell: Po këta kur do t’i sanksionojmë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka shpërndarë në platformën X videon  e grupit terrorist të cilët ditën e diel organizuan...

TË FUNDIT

Sulmi në Veri, Hovenier: SHBA e konsideron akt kriminal, palët të qetësojnë situatën

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. “Ka...

Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. “Sapo...

Von Cramon i “tregon” pamjet e terroristëve Borrell: Po këta kur do t’i sanksionojmë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka shpërndarë në platformën X videon  e grupit terrorist të cilët ditën e diel organizuan...

Mori 300 mijë paund në shtëpinë e Sterling, autori dyshohet se fshihet në Shqipëri

Një prej autorëve të grabitjes së banesës së futbollistit anglez Raheem Sterling, dyshohet se fshihet në Shqipëri. Autoritetet policore kanë vijuar hetimet, ndërsa zbuluan...

Ndahet nga jeta mbesa e Nelson Mandelës

Mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare. Zoleka Mandela...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×