English

Putin përfundon udhëtimin në Kinë: Bisedimet me Xi Jinping, substanciale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka përfunduar vizitën e tij në Kinë.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, në fund të vizitës ai ka theksuar lidhjet strategjike të vendeve, si dhe marrëdhëniet e tij personale me udhëheqësin kinez Xi Jinping.

Sipas Putinit, të dy liderët kaluan pothuajse një ditë të tërë në bisedime “substanciale”.

Partneriteti midis Kinës dhe Rusisë “nuk është i drejtuar kundër askujt”, tha Putin në një referencë të fshehtë për Perëndimin.

“Ai synon një gjë: krijimin e kushteve më të mira për zhvillimin e vendeve tona dhe përmirësimin e mirëqenies së popullit të Kinës dhe Federatës Ruse”, tha Putin.

Ai kritikoi ashpër SHBA-të dhe vendet e tjera që kundërshtojnë marrëdhëniet Moskë-Pekin, duke thënë se një “botë multipolare në zhvillim… po merr formë para syve tanë”.

“Dhe është e rëndësishme që ata që po përpiqen të ruajnë monopolin e tyre mbi vendimmarrjen në botë për të gjitha çështjet… të bëjnë gjithçka me fuqinë e tyre për të siguruar që ky proces të dështojë,” tha ai.

Si Rusia ashtu edhe Kina kanë folur shpesh për “botën multipolare në zhvillim” në përgjigje të asaj që ata e shohin si hegjemoninë e SHBA.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?