English

Putin pikëpyetje për legjitimitetin e Zelenskyt si president: Njoh vetëm parlamentin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin vuri edhe një herë në dyshim legjitimitetin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, duke thënë se ai do të njohë vetëm autoritetin e parlamentit të atij vendi në Kiev.

- Advertisement -

Putin tha se, sipas kushtetutës së Ukrainës, gjendja e jashtëzakonshme mandaton zgjerimin e kompetencave të Rada Verkhovna, por jo të presidentit. Avokatët ukrainas thonë se zgjerimi i kompetencave të Presidentit Volodymyr Zelensky mbulohet nga ligje të tjera.

Aleatët perëndimorë të Ukrainës vazhdojnë ta njohin Zelenskyn si presidentin legjitim të vendit.

Pa vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme, mandati i tij i parë do të kishte përfunduar më 20 maj, por për shkak të agresionit gjithëpërfshirës rus dhe pushtimit rus të pjesëve të mëdha të vendit, Ukraina nuk po planifikon zgjedhje të reja. Në javët e fundit, udhëheqja ruse është përpjekur të vërë në pikëpyetje legjitimitetin e Zelenskit duke vënë në dukje ligjet e supozuara kontradiktore në Ukrainë.

Putin, i cili komentet e tij të fundit i bëri në Tashkent në fund të vizitës së tij shtetërore në Uzbekistan, është fokusuar në këtë çështje ditët e fundit. Gjatë një vizite të fundit në Pekin, ai tha se nevojitet një opinion eksperti për të sqaruar nëse Zelensky është ende ligjërisht në detyrë. Më pas, gjatë një udhëtimi në Bjellorusi, ai këmbënguli se presidenti ukrainas nuk ishte më legjitim.

Deklaratat e Putinit konsiderohen si një përpjekje për të minuar besueshmërinë e liderit ukrainas jashtë vendit përpara samitit të paqes në Zvicër më 15 dhe 16 qershor.

Ai iu referua gjithashtu përpjekjeve të disa vendeve për të lejuar Ukrainën të përdorë raketa për sulme ndaj Rusisë.

“Përfaqësuesit e vendeve të NATO-s, veçanërisht në Evropë, veçanërisht në vendet e vogla, duhet të jenë të vetëdijshëm se me çfarë po luajnë. Ata duhet të kujtojnë se vendet e tyre janë kryesisht të vogla dhe me popullsi shumë të dendur. Dhe ky është një faktor që duhet ta kenë parasysh, para se të flasin për një sulm thellë në territorin rus”, tha Putin.

Zelensky u përgjigj duke akuzuar Putinin se nuk ishte në pushtet në mënyrë legjitime, sepse ai kishte ndryshuar kushtetutën tre vjet më parë për të qëndruar në detyrë.

Kievi i bëri thirrje Perëndimit që të mos e njohë më Putinin pas zgjedhjeve presidenciale të Rusisë në mars, të cilat u lanë në hije nga akuzat për manipulim.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?