Putin vizitë surprizë në Mariupolin e shkatërruar nga lufta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mediat shtetërore ruse raportojnë se presidenti Vladimir Putin ka bërë një vizitë të papritur në Mariupol, një qytet port ukrainas i pushtuar nga forcat ruse pasi ata e shkatërruan pjesën më të madhe të tij.

Një video zyrtare tregon Putin duke drejtuar një makinë nëpër rrugë gjatë natës, më pas duke vizituar një sallë koncertesh.

Kjo do të ishte vizita e parë e Putinit në një territor ukrainas të okupuar rishtazi.

- Advertisement -

Agjencia e lajmeve Tass thotë se ai shkoi atje me helikopter dhe takoi disa banorë vendas.

Në video, një zyrtar rus dëgjohet duke i shpjeguar Putinit se si po rindërtohet qyteti.

Mariupol ka qenë nën pushtimin rus për më shumë se 10 muaj pasi u shkatërrua në një nga betejat më të gjata dhe të përgjakshme të konfliktit.

Raportet për vizitën vijnë një vit pasi Moska nisi një sulm ajror në një teatër të Mariupolit ku ishin strehuar qindra civilë. Ndërtesa u shemb dhe të paktën 300 vetë besohet të kenë vdekur atje.

Ukraina dhe grupet e të drejtave të njeriut thonë se sulmi përbënte një krim lufte.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Historia e Shqipërisë në 7500 foto, Fototeka sjell pamjet e rralla që nga viti 1865

Këto foto janë të realizuara ndër shekuj dhe janë publikuar, shumica e tyre, për herë të parë. Rubens Shima, kurator i “Fototeka”, i këtij muzeu...

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

TË FUNDIT

Historia e Shqipërisë në 7500 foto, Fototeka sjell pamjet e rralla që nga viti 1865

Këto foto janë të realizuara ndër shekuj dhe janë publikuar, shumica e tyre, për herë të parë. Rubens Shima, kurator i “Fototeka”, i këtij muzeu...

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit. Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×