Putini ndryshon komandantin në Ukrainë, fut në lojë ‘Kasapin e Sirisë’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një zyrtar Perëndimor ka konfirmuar se Rusia ka riorganizuar komandën drejtuese të ndërhyrjes ushtarake në Ukrainë, raporton BBC.

Gjenerali Aleksandër Dornikov, i cilësuar si “Kasapi i Sirisë”, është urdhëruar nga Kremlini që të marrë në kontroll të gjithë rajonin e Donbasit në lindje të Ukrainës.

Nga viti 2016, Dornikov ka drejtuar ndërhyrjen brutale të Rusisë në Lindjen e Mesme duke ndihmuar presidentin e Sirisë, Bashar al-Assad të mundë kundërshtarët në luftën civile.

- Advertisement -

Gjatë kësaj kohe, armët kimike dhe bombardimet pa kufizime janë përdorur duke shkaktuar mijëra civilë të vrarë.

Gjenerali 60-vjeçar besohet se qëndron pas sulmit me raketa në stacionin e trenit në Kramtorsk, ku u vranë të paktën 52 civilë në përpjekje për t’u larguar drejt pjesës perëndimore të Ukrainës.

Dornikovit gjithashtu i është dhënë përgjegjësia për kontrollin e Detit të Zi dhe Krimesë, që u aneksua nga Rusia në 2014.

Raportet tregojnë se Putini kërkon që forcat e tij të marrin në kontroll pjesë të mjaftueshme të Ukrainës deri më 9 maj, që të deklaroi fitoren në përvjetorin e dorëzimit të nazistëve gjermanë në 1945, raporton ‘Daily Mail’.

Për kundër parashikimeve, forcat e Kievit ia kanë dalë t’i bëjnë ballë ushtrisë ruse në disa rajone të vendit.

Me dobësimin e forcave ruse, ka dyshime se Moska nuk do të mundet dot të mbajë në kontroll pjesë të mëdha të Ukrainës për shkak të kryengritjeve lokale dhe kundër sulmeve ushtarake.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës përllogarit se 19 mijë trupa janë vrarë që prej nisjes së pushtimit më 24 janar.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×