Qasja për ‘Open Balkan’, Haxhiu e Bushati të ndarë: Gjermania krijoi një diktator në Ballkan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qasja e Bashkimit Evropian në raport me Ballkanin Perëndimor u diskutua mbrëmjen e sotme në emisionin “Shock” në Euronews Albania.

Analisti Baton Haxhiu tha se mes presidentes së Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen dhe kryeministrit Edi Rama nuk pati përplasje, por thjesht paqartësi në lidhje me iniciativën e quajtur “Open Balkan”.

Ai e cilësoi Procesin e Berlinit, si projekt të dështuar të shteti gjerman, që për Haxhiun nuk bëri gjë tjetër, veçse prodhoi një diktator në Ballkan, referuar këtu, presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç.

- Advertisement -

“Nuk do ta quaja përplasje, por do ta quaja një mos-qartësim të qartë se çfarë përfaqëson “Open Balkan”. Nuk mund ta lë në gjysmë të rrugës një nisje të suksesshme dhe një përfundim të pasuksesshëm, ndoshta përfundimin më të pasuksesshëm që shteti gjerman e ka pasur me Procesi i Berlinit. Janë harxhuar miliarda, ka krijuar një diktator [referuar presidentit serb]. Fakti që është krijuar një njeri i fuqishëm”, tha  ai.

Sipas Haxhiut, presidentja e Komisionit Evropian kishte mosbesim te “Open Balkan”, por kryeministri Rama shton ai u përpoq t’ia shpjegojë me shifra se pse kjo qasje mund të jetë e suksesshme për vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Ka paqartësi, ajo kishte mosbesim për Open Balkan dhe atë e shprehu, por Rama u mundua ta shpjegojë se pse mund të jetë i suksesshëm ky proces dhe me numra. Në një farë mënyre e sfidoi një përrallë të suksesshme Berlinit, i cila përfundoi si e pasuksesshme”, shtoi ai.

Kurse Andi Bushati theksoi se njësoj si Merkel, edhe znj. Von der Leyen dha mesazhin se BE-ja e refuzon “Open Balkan”.

“Unë mendoj se u përplasën dhe mendoj se përplasja ishte evidente. Ne nuk kemi priortet të gjykojmë Gjermaninë dhe Francën, dhe sinjalin që vjen nga atje duhet ta shikojmë në kontekst në vendin tonë. Ka një refuzim të qartë nga BE, e pamë dhe nga Merkel, për ta njohur ‘Ballkanin e Hapur’ të Ramës Zevit dhe Vuiçitit”, tha ai.

 
Etiketimet

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

TË FUNDIT

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×