English

Haxhiu: Marrëveshje me Serbinë për energjinë, ‘Zajednica’ e parë e Kurtit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin Shock se marrëveshja e qeverisë së Kosovës me Serbinë për energjinë është një lloj Zajednice, sipas modelit që ka denoncuar vetë Albin Kurti.

- Advertisement -

Haxhiu tha se nuk ka marrëveshje me të mirë për asosacionin se ajo për energjinë. Sipas tij, marrëveshja për energjinë e bën Veriun e Kosovës një republikë Serpska.

“4 komunat serbe me këtë marrëveshje janë të pavarura sot, Kurti ka nënshkruar Zajednicën e parë. Kjo është një marrëveshje që e bën veriun e Kosovës një republika Serpska. Qeveria e Kurtit e ka legjitimuar veriun, pasi tabelat me regjistrime të vjetra të Kosovës ekzistojnë në veriun e Kosovës”, tha Haxhiu.

Sipas Haxhiut, bashkëpunimi i Kurtit me Vuçiç nuk mjaftohet në një akt tradhtie pasi është një vazhdimësi dhe si i tillë një proces bashkëpunimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×