Bushati: Përjashtimi i Bashës nga protesta, gabim politik i Berishës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Andi Bushati e konsideron si një gabim politik, deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha i cili këshilloi ish-kryedemokratin Lulzim Basha, që të mos jetë i pranishëm në protestën e 7 korrikut.

Në emisionin “Shock” në “Euronews Albania”, Bushati tha se kjo deklaratë mund të ndikojë negativisht te njerëzit dhe vjen në një moment kur Berisha ka shpallur edhe hapjen e PD-së.

“Mund të quhet një deklaratë e sinqertë e Berishës, megjithëse sinqeriteti dhe Berisha rrallë shkojnë paralel me njëri-tjetrin. Por nga ana tjetër, është një deklaratë e gabuar. E sinqertë sepse dihet që përkrahësit e Berishës dhe ata të paktë të Bashës dihen që nuk shkojnë.

- Advertisement -

Por them e gabuar politikisht, në një moment kur Berisha po shpall hapjen, ku po thotë që në këtë protestë ne do ngremë frontin e shpëtimit të Shqipërisë nga një rrezik kombëtar, në një moment kur thotë le të jetë shoqëria civile. Të duash të ngresh këtë ansambël që është shumë më i madh se një pari poltike apo se PD-ja dhe ndërkohë t’i japësh njerëzve sinjalin që ne edhe me njëri-tjetrin nuk e kemi gjetur fjalën, atëherë kjo krijon një mesazh të dyfishtë”, theksoi Bushati.

Ndërsa, analisti Baton Haxhiu deklaroi se Berisha ka për qëllim që me protestën e 7 korrikut, të paralamërojë kryeministrin Edi Rama se nuk do të ketë qetësi gjatë qeverisjes së tij.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

TË FUNDIT

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...

“Turistët po anulojnë vizitat në Kosovë”, Krasniqi: Kanë frikë se është si Ukraina

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha për emisionin “Review” në Euronews Albania, se e gjithë situate e krijuar në veri të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×