Qëllimet tona në Ukrainë janë fisnike, thotë Putin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se pushtimi i tij në Ukrainë do të arrijë ato që ai i quajti ‘qëllime fisnike’.

Duke folur së bashku me liderin bjellorus, Aleksander Lukashenko, Putin tha se një përplasje me Ukrainën ishte bërë e pashmangshme, raporton BBC.

Putin u shpreh se nuk i kishte mbetur zgjidhje tjetër veçse të niste pushtimin në një përpjekje për të mbrojtur rajonin rusishtfolës të Donbasit.

- Advertisement -

OKB thotë se 10 milionë njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre që nga fillimi i pushtimit.

Por gjatë një daljeje publike me rastin e 61-vjetorit të Yuri Gagarin që u bë njeriu i parë në hapësirë, Putin këmbënguli se forcat e tij po ndihmojnë njerëzit e shtypur në rajonet separatiste të Ukrainës.

“Nga njëra anë ne po ndihmojmë dhe po shpëtojmë njerëzit, dhe nga ana tjetër thjesht po marrim masa për të garantuar sigurinë e vetë Rusisë”, këmbënguli 69-vjeçari.

“Është e qartë se ne nuk kishim zgjidhje. Ishte vendimi i duhur”, tha ai, duke shtuar se “qëllimet janë krejtësisht të qarta, ato janë fisnike”.

 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazeta gjermane “Die welt”: Lajçak duhej shkarkuar. Biden të ndërhyjë!

Brukseli ka dështuar në negociata mes Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshja e formuluar nuk ka asnjë vlerë. Kështu shkruan e përditshmja gjermane “Die Welt”...

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

TË FUNDIT

Gazeta gjermane “Die welt”: Lajçak duhej shkarkuar. Biden të ndërhyjë!

Brukseli ka dështuar në negociata mes Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshja e formuluar nuk ka asnjë vlerë. Kështu shkruan e përditshmja gjermane “Die Welt”...

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×