English

Qendrat e PAK| Trondit Lala: Ka dhunë fizike, psikologjike e seksuale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Suela Lala, drejtore e fondacionit “Së Bashku” tha për “Review” në Euronews Albania se me personat me aftësi të kufizuara në qendra si PAK abuzohet lehtësisht.

- Advertisement -

Sipas saj në këto qendra ekziston abuzimi seksual, dhuna fizike e ajo psikologjike.

Debati u nis nga një raport i KLSH-së i cili certifikoi ushqime të skaduara në qendrën për persona me aftësi të kufizuara në Vlorë, lajm i cili u mohua nga drejtoresha e këtij institucioni e cila ftoi AKU-në të vërtetonte fjalët e saj e rrjedhimisht të rrëzonte raportin e bërë tashmë publik në media.

“Kemi parasysh që një pjesë e madhe e tyre janë persona me një aftësi të kufizuar intelektuale ndaj të cilëve është shumë e thjeshtë edhe të ushtrohet dhunë psikologjike apo dhunë fizike, gjë që ndodh për fat të keq në institucionet tona rezidenciale. Ne dimë raste që kanë ndodhur në institucione të ngjashme dhe me siguri ndodhin ende,” – u shpreh Lala.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?