Qeni më i vjetër në botë feston 31-vjetorin, i zoti tregon sekretin e jetëgjatësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bobby, një race e pastër Rafeiro do Alentejo, një racë portugeze e qenve bari, ka lindur më 11 maj 1992.

Ai theu rekordin për qenin më të vjetër të gjallë në botë, i cili deri vonë mendohej të ishte 23-vjeçari Spike, një Chihuahua nga Ohio.

Spike fitoi titullin vetëm dy javë para zbulimit të Bobby. Jo shumë kohë më vonë, Libri i Rekordeve Botërore Guinness mori prova të një Bobby shumë më të vjetër, i cili jo vetëm që vodhi titullin e Spike, por gjithashtu fitoi dallimin si qeni më i vjetër ndonjëherë.

- Advertisement -

Rekordi i mëparshëm mbahej nga Bluey, një blegtor australian i cili vdiq në vitin 1939 në moshën 29 vjeç e pesë muaj.

Qentë zakonisht jetojnë vetëm 10 deri në 13 vjet. Macet kanë një jetëgjatësi pak më të gjatë, por jo shumë, për shembull, macja më e vjetër në botë është 26 vjeç.

Mosha e Bobby-t është konfirmuar nga veterineri i tij, si dhe nga një bazë të dhënash për kafshët shtëpiake që mbahet nga qeveria portugeze.

Bobby ka qenë në pronësi të familjes Costa që kur lindi në 1992 në një shtëpi ku ruanin dru.

Një nga pronarët e saj, Leonel Costa, i cili ishte vetëm tetë vjeç në atë kohë, tani është 38 vjeç.
Megjithatë, babai i Leonel vendosi që ata nuk mund të mbanin Bobby dhe tre vëllezërit e tij, kështu që ai planifikoi t’i varroste ata që të mos mbijetonin.

Kur babai i Leonelit mori këlyshët, ai nuk e kuptoi se kishte lënë një pas. Vetëm kur vunë re nënën e këlyshëve, Gira, që po kthehej në shtëpi, kuptuan se një i kishte shpëtuar një fati të trishtuar.

Leonel dhe vëllezërit e tij vendosën të mbanin Bobby-n, por fshehurazi që babai i tyre të mos e merrte vesh.

Pavarësisht dënimit që morën nga prindërit e tyre të cilët i zbuluan shpejt, ata ia dolën mbanë në misionin e tyre dhe Bobby u bë pjesë e familjes.

Kur u pyet se si Bobby është kaq jashtëzakonisht jetëgjatë, Leonel thotë se është “mjedisi paqësor larg qytetit” që është faktori kryesor që ka ndikuar në jetëgjatësinë e tij.

Ata gjithmonë e ushqejnë atë me të njëjtin ushqim që hanë pronarët e tij, por e zhytin në ujë për të hequr erëzat. Ai kurrë nuk ka ngrënë ushqim për qen dhe pi rreth një litër ujë në ditë.

Bobby kurrë nuk është lidhurapo vënë në zinxhir. A i ishte i lirë të bridhte nëpër pyjet dhe tokat bujqësore përreth pronës së familjes Kosta.

Tani që është rritur, shikimi i tij është më i dobët dhe lëviz kryesisht nëpër shtëpi, duke u shoqëruar me macet e familjes në oborr.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

TË FUNDIT

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×