Qeveria arkëton 500 mln euro më shumë, shqiptarët ulin konsumin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria ka arkëtuar 500 milionë euro më shumë në 10-mujorin e parë të këtij viti në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Vitin e kaluar, nga janari deri në tetor, Ministria e Financave ka raportuar 3.5 miliardë euro të ardhura, ndërsa për periudhën janar-tetor 2022, të ardhurat e arkëtuara tejkalojnë 4 miliardë eurot. 

Rritja e çmimeve është faktori kryesor, që ka ndikuar drejtpërdrejt në rritjen e arkëtimeve nga TVSH-ja. 

- Advertisement -

Ritmi i rritjes së arkëtimeve deri në shtator përgjithësisht reflektoi nivelin e rritjes së çmimeve, duke treguar se konsumi nuk ra.

Por, të dhënat e muajit tetor tregojnë se të ardhurat u rritën me 18 mln euro, ose 4.5 për qind në krahasim me tetorin e vitit të kaluar, në një kohë që inflacioni në tetor ishte 8.3 për qind.

Shifrat sugjerojnë në këtë rast, se në tetor shqiptarët kanë ulur konsumin si reflektim i rritjes së çmimeve.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Studimi: Rreth 50% e fëmijëve vuajnë nga bruksizmi i gjumit

Bruksizmi i gjumit është kërcitja e dhëmbëve që ndodh gjatë gjumit dhe karakterizohet nga lëvizja e muskujve përgjegjës për përtypjen. Bruksizmi i gjumit dhe...

Senatorët: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet, rrezikohen marrëdhëniet me SHBA

Një grup senatorësh amerikanë të udhëhequr nga senatorja Jeanne Shaheen, thanë të mërkurën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar...

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

TË FUNDIT

Studimi: Rreth 50% e fëmijëve vuajnë nga bruksizmi i gjumit

Bruksizmi i gjumit është kërcitja e dhëmbëve që ndodh gjatë gjumit dhe karakterizohet nga lëvizja e muskujve përgjegjës për përtypjen. Bruksizmi i gjumit dhe...

Senatorët: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet, rrezikohen marrëdhëniet me SHBA

Një grup senatorësh amerikanë të udhëhequr nga senatorja Jeanne Shaheen, thanë të mërkurën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar...

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×