Qeveria turke shpall në kërkim ndërtuesit lidhur me tërmetin, 113 urdhër-arreste

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet në Turqi kanë lëshuar 113 urdhër-arreste në lidhje me ndërtimin e godinave që u shembën si pasojë e tërmetit të së hënës.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se policia turke ka arrestuar të paktën 12 persona, mes të cilëve shumë ndërtues.

Arrestime të tjera priten, por aksioni i policisë konsiderohet nga një pjesë e mirë e popullsisë si një përpjekje për të devijuar fajin për katastrofën.

- Advertisement -

Për vite me radhë ekspertët kanë paralajmëruar se shumë godina të reja në Turqi ishin të pasigurta për shkak të korrupsionit endemik dhe politikave qeverisëse.

Këto të fundit lejuan të ashtuquajturat amnisti për ndërtuesit që kishin shkelur rregullat urbanistike për të inkurajuar boom-in e ndërtimeve, përfshirë ato në zonat më të cënueshme nga tërmeti.

Disa mijëra ndërtesa u shembën gjatë lëkundjeve, duke bërë që të ngriheshin pyetje nëse impakti natyror i katastrofës ishte bërë më keq nga ndërhyrja e dorës së njeriut.

Me zgjedhjet që po afrojnë, e ardhmja e presidentit Erdogan është vënë në rrezik pas 20 vite në pushtet.

Ai ka pranuar vonesat në shpërndarjen e ndihmave, por gjatë një vizite në një nga zonat e prekura fajësoi fatin. “Gjëra të tilla kanë ndodhur gjithmonë. Është pjesë e fatit”, tha Erdogan.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Asgjësohen 140 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Finalizohet faza e dhjetë e megaoperacionit policor antikanabis të koduar “Territor i pastër”. Asgjësohen 140 bimë narkotike cannabis sativa, që u gjetën të kultivuara në...

1 qershori, dhjetëra aktivitete nga bashkitë në juglindje për festën e fëmijëve 

Me dhjetëra aktivitete për fëmijët janë mbajtur në juglindje të vendit në këtë 1 Qershor. Ka qenë bashkia e Korçës e cila në një event...

Vuçiç takohet me Macron në Moldavi, çfarë diskutuan

Gjatë samitit që mbahet në Moldavi, presidenti serb Vuçiç u takua me presidentin Macron me të cilin diskutoi për situatën në veri të Kosovës. “Shpreha...

TË FUNDIT

Asgjësohen 140 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Finalizohet faza e dhjetë e megaoperacionit policor antikanabis të koduar “Territor i pastër”. Asgjësohen 140 bimë narkotike cannabis sativa, që u gjetën të kultivuara në...

1 qershori, dhjetëra aktivitete nga bashkitë në juglindje për festën e fëmijëve 

Me dhjetëra aktivitete për fëmijët janë mbajtur në juglindje të vendit në këtë 1 Qershor. Ka qenë bashkia e Korçës e cila në një event...

Vuçiç takohet me Macron në Moldavi, çfarë diskutuan

Gjatë samitit që mbahet në Moldavi, presidenti serb Vuçiç u takua me presidentin Macron me të cilin diskutoi për situatën në veri të Kosovës. “Shpreha...

Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri, Peleshi: Dha mesazhin e unitetit

Stërvitja shumëkombëshe “Defender Europe ‘23” përmbylli  aktivitetet e saj në territorin e Shqipërisë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, në garnizonin e Zall Herrit,...

Konflikti në veri të Kosovës, Blinken bën thirrjen e fortë nga samiti i NATO-s

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri sërish thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në veri...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×