Qindra fluturime anulohen në Gjermani për shkak të grevës në 4 aeroporte

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Stafi në katër aeroporte gjermane – Dusseldorf, Këln/Bon, Shtutgart dhe Baden-Baden janë sot në grevë duke kërkuar paga më të larta dhe kushte më të mira pune dhe qindra fluturime janë anuluar.

Sindikata gjermane “Verdi” ka bërë thirrje për një grevë të stafit të katër aeroporteve për pagat dhe kushtet e punës, raporton Reuters.

Aeroporti i Këlnit/Bonnit njoftoi se sot janë anuluar 144 fluturime.

- Advertisement -

Aeroporti i Dusseldorfit njoftoi në fillim të kësaj jave se po funksiononte me një orar të reduktuar ndjeshëm të fluturimeve dhe kishte planifikuar fillimisht 368 ngritje dhe ulje për sot.

Aeroportet në Berlin, Bremen dhe Hamburg anuluan të gjitha fluturimet komerciale në fillim të kësaj jave për shkak të një greve pasi punëtorët kërkojnë paga më të larta për shkak të inflacionit të lartë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zelensky akuza Rusisë: Po mbani ‘peng’ centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se trupat ruse po e mbanin “peng” uzinën bërthamore të Zaporizhzhia dhe siguria e saj nuk mund të garantohej...

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

TË FUNDIT

Zelensky akuza Rusisë: Po mbani ‘peng’ centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se trupat ruse po e mbanin “peng” uzinën bërthamore të Zaporizhzhia dhe siguria e saj nuk mund të garantohej...

Në fokus goditja e krimit, Rrumbullaku pret në zyrë delegacionin nga Kosova

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku priti në një takim këtë të martë, Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Kolonel...

Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding. Në fjalën e...

“Kemi sfida”, Kushi: Do të ndërtojmë dhe tre stadiume, përfitimet që sjellin

Ditën e sotme  janë nderuar 7 sportistët e talentuar shqiptarë, kampionë bote dhe Europe të cilët kanë përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë në...

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve për këshilltarë bashkiak në Tiranë, nga ana e Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn. Lista e Partisë Demokratike...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×