Rama paralajmëron ndryshim kursi për integrimin në BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri, Edi Rama thotë se nëse Bashkimi Evropian nuk do të caktojë një datë për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë deri në qershor, atëherë do të kërkohet ndarja nga Maqedonia e Veriut.

Rama shprehet skeptik për Këshilli i BE-së në qershor të japë një lajm pozitiv nisur nga fakti se Bullgaria ka vendosur veton ndaj RMV-së.

“Në rast se edhe atëherë ne do të mbetemi peng i një situate që nuk ka lidhje fare me ne, nuk ka lidhje fare me punën tonë, nuk ka lidhej fare me asgjë që ka të bëjë me Shqipërinë, atëherë ne do ndryshojmë kurs e do kërkojmë me insistim që Shqipëria të trajtohet veç”, tha kreu i qeverisë.

- Advertisement -

Kryeministri ka bërë një deklaratë të tillë për televizionin publik RTSH gjatë vizitës në Gjermani.

Presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel pritet të vizitojë nesër Tiranën.

Rama thotë se nuk pret ndonjë gjë vendimtare nga kjo vizitë duke shtuar se vendimtare janë reformat që Shqipëria duhet të vazhdojë.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

“Ne kemi vendosur që brenda ditëve të dërgojmë 700 trupa të tjera në Kosovë dhe të vendosim forca shtesë në gatishmëri më të lartë....

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

TË FUNDIT

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

“Ne kemi vendosur që brenda ditëve të dërgojmë 700 trupa të tjera në Kosovë dhe të vendosim forca shtesë në gatishmëri më të lartë....

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×