Raporti mbi parandalimin e abuzimit të fëmijëve në kishën katolike del në 2024 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni i Vatikanit, i cili supozohet të dorëzojë raporte vjetore për parandalimin e abuzimit të fëmijëve në Kishën Katolike, nuk do të publikojë raportin e parë para vitit 2024, njoftoi sot Sekretariati i Vatikanit.

Papa Françesku urdhëroi Këshillin Papnor për Mbrojtjen e të Miturve në prill të prodhonte raporte, raportoi Reuters.

Abuzimi seksual dhe skandalet e mbulimit e kanë pushtuar Kishën Katolike prej 1.35 miliardë anëtarësh për dekada, duke minuar autoritetin e saj moral dhe duke dëmtuar anëtarësimin, shtoi agjencia britanike e lajmeve.

- Advertisement -

Transparencë më e madhe, procedura të reja për raportimin e abuzuesve dhe dënime më të rrepta për abuzuesit dhe ata që nuk i dënojnë janë pjesë e tolerancës zero të Papa Françeskut për abuzimin e të miturve.

“Ne nuk besojmë se do të kemi të gjitha të dhënat e mbledhura deri në vitin 2024,” tha sekretari i komisionit Andrew Small.

Ai shtoi se komisioni, i cili ka 20 anëtarë fetarë, duke përfshirë një avokat për viktimat e abuzimit, do të nxjerrë një raport të pjesshëm mbi planin në vitin 2023.

Ai gjithashtu theksoi se nuk është i sigurt se sa të dhëna praktike do të ketë, por prandaj raporti për vitin 2024 do të ketë “vlerësime se ku ka boshllëqe, vrima dhe mangësi”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×