Raporti për sundimin e ligjit, KE: Polonia dhe Hungaria hapa prapa

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Polonia dhe Hungaria janë sërish në fokusin e BE lidhur me sundimin e ligjit. Sipas raportit vjetor të Komisionit Evropian, dy vendet po dështojnë në adresimin e shqetësimeve që kanë të bëjnë me gjendjen e demokracive të tyre.

Në rastin e Polonisë, situata nuk po përmirësohet. Varshava zyrtare po përballet me një gjobë prej 1 milion eurosh në ditë, e vendosur nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë për mungesën e pavarësisë së gjyqësorit të saj. Shuma e akumuluar ka arritur në 300 milionë euro.

“Ne vazhdojmë t’iu kërkojmë të paguajnë gjobën, por qëllimi ynë nuk është gjoba. Qëllimi është përmbushja e kërkesave të Gjykatës së Drejtësisë, që çon tek ndërprerja e procedurës,” – tha Didier Reynders, komisioneri i BE për Drejtësinë.

- Advertisement -

Por gjobat në vetëvete nuk e ndryshojnë situatën në një plan afatgjatë. KE aprovoi së fundmi planin e rimëkëmbjes të post pandemisë për Poloninë, me vlerë 35.6 miliardë euro, në përpjekje për ta bindur vendin të zgjidhë problemin. Por Brukseli thotë se shumica e akuzave mbeten, ndaj dhe Unioni nuk i ka lëvruar paratë.

 “Përsa kohë paratë do të mbahen, nuk do të ketë asnjë stimul që këto qeveri të ndryshojnë. Por në rastin e Polonisë shtrohen disa pyetje politike. A meriton ajo më shumë mbështetje për shkak të asaj që po bën për Ukrainën? A është e rëndësishme që Polonia të mbahet një vend i qëndrueshëm për hir të pozicionit strategjik? Këto janë pyetje legjitime nga një këndvështrim politik, që Komisioni mund ta marrë në konsideratë. Por kjo do të thotë se zbatimi i rendit dhe ligjit do të vijojë të vuajë,” – u shpreh analisti Garvan Walshe.

Hungaria është vendi tjetër i BE që kritikohet në raport. Korrupsioni, mungesa e lirisë së medias dhe pushteti i tepruar i qeverisë së Viktor Orban mbeten shqetësimet kryesore në Bruksel.

Por Budapesti zyrtar, që s’ka shpresë të sigurojë ndihmën prej 7.2 miliardë eurosh post pandemisë, ka nisur të ndjejë mungesën e fondeve të BE-së.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×