Reforma territoriale, Bejko: PS po bie në kontraditë me veten, pse duam 94 bashki

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedagogu Roland Bejko është shprehur se socialistët duan të ruajnë 61 bashki me pretekstin se kanë reformuar mirë gjatë këtyre viteve, ndërsa theksoi se PS bie në kontraditë me deklaratat e veta.

Në një intervistë për Euronews Albania, Bejko tha se ndarja në 61 bashki u bë nga PS në 2014 për efekt elektoral.

“Socialistët duan të ruajnë 61 bashki me pretekstin se kanë reformuar mirë gjatë këtyre viteve, që nga koha që është bërë ndarja. Po bien në kontraditë me veten e tyre, sepse vetë Rama njoftoi pak muaj më parë se 26 bashki janë në kushte falimentimi. Nga njëra anë të deklarosh falimentimin dhe nga ana tjetër të dalësh të thuash se kam performuar mirë, kjo është mungesë koherence dhe sinqeriteti.

- Advertisement -

61 bashki është një ndarje e njëanshme e bërë në 2014, ka vetëm efekt elektoral. PS me LSI e ndan hartën territoriale ashtu siç iu leverdiste atyre asokohe”- theksoi ai.

Më tej, ai tha se PD nuk është për zhbërjen e reformës por për shtimin e bashkive, në mënyrë që të jenë funksionale për qytetarët.

“Ne nuk jemi për zhbërjen e reformës, por thamë se ka nevojë për korrigjim. Kur bëmë propozimet për 33 bashkitë e reja, nuk ishte qëllim numri por ishin kriteret që na çuan në këtë numër, pra mbështetur në filozofinë që të bëhen funksionale bashkitë. Për këtë herë nuk ka më shans, në këto zgjedhje do të shkohet me 61 bashki”- tha Bejko.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

TË FUNDIT

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

Aksident pranë QTU-së, makina kthehet përmbys, bllokohet trafiku

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës, pranë QTU-së. Siç shihet në pamjet e siguruara nga Euronews Albania, një makinë është kthyer...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×