Rektori Hoxha: UT bën pjesë te 4% e universiteteve më të mira në botë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rektori i Universitetit të Tiranës, Artan Hoxha ka komentuar studimin e “Ranking web of Universities”, ku Shqipëria renditet e 3,786-ta nga 31 mijë universitete në 200 shtete të botës, sa i takon cilësisë.

Për emisionin “Sot” në “Euronews Albania”, Hoxha u shpreh se në këtë studim, 50% e pikëve ka të bëjë me ndikimin dhe performancën që ka universiteti në jetën shoqërore të vendit.

Sipas tij, bazuar nga ky kriter, Universiteti i Tiranës bën pjesë te 4% e universiteteve më të mira në botë.

- Advertisement -

“50% e pikëve të rankimit ka të bëjë me ndikimin, performancën e institucionit në jetën shoqërore active të vendit. Këtu, Universiteti i Tiranës renditet në vendin e 1,909 nga 31 mijë universitete. Universiteti i Tiranës bën pjesë te 4% e institucioneve të rankuara lart.”, u shpreh Hoxha.

Sipas rektorit, një nga sfidat për Univeristetin e Tiranës mbetet lidhja e autorëve dhe kërkuesve të saj, me instituconet dhe websitet më të rëndësishme botërore.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

TË FUNDIT

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×